Tautinių instrumentų orkestras

Ansamblio „Lietuva“ orkestras – toks vienintelis pasaulyje profesionalus orkestras, išskirtinai grojantis lietuvių tautiniais instrumentais ir garsėjantis unikalia medinių instrumentų sudėtimi. Tai birbynės, kanklės, lumzdeliai, ragai, skudučiai, daudytės, skrabalai, tabalai bei pagalbiniai – spalviniai instrumentai: ožragiai, molinukai, Sekminių rageliai, Labanoro dūda, gausybė mušamųjų.

Lietuvių liaudies muzikos instrumentų orkestras buvo sukurtas 1940 metais. Jau tuomet orkestras tapo viso ansamblio pagrindu, ant kurio tarsi buvo statoma visa meninė, kūrybinė piramidė. „Lietuvos“ orkestro skambesys nuolat papildomas vis iš naujo atrandamais archajiškais instrumentais. Prie jungtinių ansamblio projektų dažnai prisijungia kviestiniai simfoninio orkestro atlikėjai ar Lietuvos kariuomenės orkestro variniai pučiamieji.

Šiandien tautinių instrumentų orkestrą sudaro 21 atlikėjas. Novatoriškos paskutiniųjų dešimtmečių programos  įrodė, kad „Lietuvos“ orkestras gali atlikti ne tik tautinę muziką. Lietuviškais instrumentais vis dažniau atliekami kitų muzikos žanrų ir stilių kūriniai, įskaitant klasikinius pasaulio kūrinius, sakralines lietuvių ir užsienio kompozitorių programas ar netgi šių laikų populiariąją muziką.

Ansamblio tautinių instrumentų orkestras ne tik akompanuoja, dalyvauja sceniniuose paveiksluose, bet ir atlieka solinius kūrinius. Dalyvauja respublikiniame tautinių muzikos instrumentų orkestrų, ansamblių festivalyje „Ainių sutartinė”, tarptautiniame Jono Švedo liaudies instrumentinės muzikos festivalyje ir kt. Yra surengęs solinių orkestro koncertų, kuriuose dalyvavo žinomi Lietuvos solistai V. Noreika, V. Daunoras, E. Kaniava, G. Apanavičiūtė, N. Ambrazaitytė, A. Stasiūnaitė, G. Skerytė ir kiti. 2012 m. kasmetiniame liaudiškos muzikos festivalyje „Skamba cimbolai ir armonikos” (Postavy, Baltarusija) ansamblio orkestras tapo I-osios premijos laureatu.

 

 

Vyriausiasis dirigentas:
dr. Egidijus KAVECKAS, tel. nr. +370 678 08 482

Birbynių kvartetas

2022 m. pavasarį ansamblyje susikūrė naujas birbynių kvartetas. Ši idėja sujungė bendraminčius, norinčius groti kiek įvairesnį repertuarą nei esamos ansamblio programos. Kvartetas išsikėlė ambicingus tikslus – nors gyvuoja neilgai, bet jau spėjo laimėti GRAND PRIX apdovanojimą tarptautiniame konkurse. Įdomus faktas ir sutapimas, kad visi birbynių kvarteto nariai yra buvę LMTA lektoriaus Kęstučio Lipeikos studentai. Kiekvienas atlikėjas yra laimėjęs pirmą vietą Jono Švedo nacionalinių instrumentų respublikiniame konkurse.

Birbynių kvartetas atlieka lietuvių ir užsienio kompozitorių muziką. Atlikėjai kūrinių aranžuotes ir instrumentuotes ruošia patys. Kvartetą sudaro: Arvydas Jankus, Viktoras Rimša, Jokūbas Vaitelė ir Algirdas Jedemskij.