fbpx

Diskusija apie karžygę Pliaterytę suburs žinomus istorikus ir kūrėjus

Diskusija apie karžygę Pliaterytę suburs žinomus istorikus ir kūrėjus
Data:2023-11-09
Autorius: Ansamblis Lietuva

„Kiek mumyse liko Emilijos, kuri pasiryžusi paaukoti gyvenimą vardan idėjos ir įveikti savo baimes?“, – klausia intelektines laidas vedantis Robertas Petrauskas. Lapkričio 10 d. Valstybės pažinimo centre jis moderuos diskusiją su garsiais istorikais ir kūrėjais „Emilija Pliaterytė. Istorija tęsiasi“. Ansamblio „Lietuva“ ir „Artis Totus“ organizuojama neįprasta kūrybinė laboratorija kvies diskutuoti, kiek Emilija Pliaterytė turėjo įtakos tolimesnei moterų ir ne tik jų lyderystei. Tiek lietuviai, tiek lenkai ją vadina kaip savą Žana d‘Ark, bet kas ji buvo iš tiesų?

„Šiais laikais mums trūksta lyderių, į kuriuos žmonės sutiktų lygiuotis. Ir galvojant apie juos, Emilija Pliaterytė yra viena iš tų iškilių asmenybių sąrašo. Kiek mumyse liko jos vertybių ir dalykų, kurie nepamatuojami nei kiekybe, nei pinigais, nei visuomeniniu statusu? Tai svarbios temos ir pavyzdžiai, apie ką prasminga ir reikalinga kalbėti, ypač karo kontekste. Tai geras priminimas, nes be tų žmonių, kurie aukojosi, nebūtų Lietuvos, nebūtų šios diskusijos“, – mano istorikas ir rašytojas R. Petrauskas.

Diskusijoje dalyvaus istorikai prof. dr. (HP) Alfredas Bumblauskas, dr. Barbara Stankiewicz, dr. Tomasz Božerocki ir būsimo muzikinio spektaklio kūrėjai – režisieriai Kęstutis Jakštas ir Dalius Abaris, kompozitorius Jievaras Jasinskis, scenarijaus ir libreto autorė Sandra Bernotaitė, scenografas Gintaras Makarevičius ir ansamblio „Lietuva” vadovė Edita Katauskienė. Renginio dalyviai pirmieji išvys pagrindinę būsimo spektaklio heroję – šių laikų Emiliją, kurią įkūnys garsi Lietuvos atlikėja.

Kieno yra Emilija Pliaterytė?

Pasak istorinių šaltinių, Emilija Pliaterytė (lenk. Emilia Plater) – herojė laikoma tiek lietuvių, tiek ir lenkų. Tačiau iki šiol netyla ginčai, kieno karžygė ji laikoma iš tiesų.

„Man asmeniškai čia įdomiausi du klausimai. Visų pirma, ar tai yra trispalvės istorijos dalis ar nėra? Kitas dalykas, ar mes kalbame apie moterų istorijos dalį, ar ir vyrų? Lietuvos istorijoje nedaug tokių herojų, kurie gali įkvėpti šiems laikams. Manau, kad tikrai turime jų stoką, trūkumą. O Emilija Pliaterytė gali visa tai užpildyti, nes ji herojiškos istorijos dalis. Kartu išlieka ir moteriškos istorijos dalis“, – diskusijai ruošiasi istorikas A. Bumblauskas.

Pasak kito mokslininko T. Božerocki, čia svarbu prisiminti narsios karžygės dalyvavimą 1830-1831 m. sukilime prieš rusijos imperiją, kas reiškė kovą ne tik su priešu.

„Eiti į kovą vyrui, tai iš esmės reiškia kovą prieš priešą, tai garbės reikalas. O kai kovoti eina moteris, ji kovoja ne tik su priešais, bet ji kovoja ir su stereotipais. Su tais stereotipais turėjo kovoti ir Emilija Pliaterytė“, – pastebi T. Božerocki.

Būsimas spektaklis jungia istoriją su dabartimi

Diskusijoje atsiskleis, kokią Emiliją įsivaizduojame mes, o kokį asmenybės paveikslą atkuria istorikai ir kuria kūrėjai. Anot renginio dalyvių, meno pasaulis – žūtbūtinė grandis, kuri sujungia istoriją su dabartimi.

„Ar vyrų sukurta Emilijos Pliaterytės istorija gali būti patraukli moterims? Kiek ji yra susijusi su Lietuvos moterų emancipacija, kiek su įvairove? Ar turime šių laikų Plateryčių? Nors su Emilija Pliateryte grįžtame į XIX a., bet jos poveikį jaučiame iki šiol, tik kiek apie tai prisimename ir kaip įamžiname? Akivaizdu, kad poveikis paliečia ne tik moterų lyderystės klausimą, bet ir Vidurio Rytų Europos regiono vertybes“, – diskutuoti kviečia istorikė, docentė ir Švietimo tyrimų ir inovacijų instituto bendrasteigėja dr. B. Stankiewicz.

„Ši diskusija mums svarbi kuriant būsimą muzikinį spektaklį. Istorikai mums – tarsi patariamasis balsas, padedantis suvokti, kiek teisingai Emiliją matome mes. Tikiuosi, įsitrauks ir auditorija. Emilija ryški asmenybė, įkvėpusi daugybę žmonių, tad galite įsivaizduoti, koks iššūkis buvo apsispręsti, kas galėtų geriausiai įkūnyti jos vaidmenį. Kol kas galiu atskleisti, kad ji labai gerai žinoma, drąsi ir charizmatiška atlikėja, dalyvavusi Eurovizijos konkurse. O dar įdomiau, kad tokiame neįprastame karžygės amplua dar niekas jos nematė. Manau, mums pavyks nustebinti“, – apie laukiamą renginio kulminaciją užsimena ansamblio „Lietuva“ vadovė E. Katauskienė.

Projekto partneriai – Vilniaus universitetas ir Valstybės pažinimo centras. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija.

Diskusija su istorikais ir kūrėjais „Emilija Pliaterytė. Istorija tęsiasi“ atvira visiems. Renginyje vietų skaičius ribotas, todėl organizatoriai prašo dalyvių registruotis: https://forms.gle/wn6yQwkpfF9jNv1z6

Kviečiame renginį stebėti tiesiogiai per LRT.lt naujienų portalą: https://www.lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/live8 

Atskira transliacija portale numatyta ir su vertimu į lenkų kalbą: https://www.lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/live5

 


Komentarai