Koncertas „Dainuoju Tau gyvenimą“ Youtube kanale bus prieinamas iki Trijų karalių
Ar jau spėjote „išpakuoti“ virtualią dovaną, kurią ansamblis „Lietuva“ įteikė dar Kalėdų rytą? Šiltų emocijų ir gyvenimo istorijų kupina programa „Dainuoju Tau gyvenimą“ sugrįžta į repertuarą – koncertas kurį laiką bus prieinamas YouTube kanale ir tik iki Trijų karalių (sausio 6 d. 20 val.).
Ansamblio choras ir šiuolaikiškai stebinantis tautinių instrumentų orkestras kartu su ilgamečiais dainuojamosios poezijos atlikėjais Sauliumi Bareikiu, Gediminu Storpirščiu ir Giedriumi Arbačiausku gražiausias bardų dainas pristato iš Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčios.
„Žmonės yra pasiilgę kultūrinių renginių. Ir mes darome tai, ką galim – mes dainuojame“, – tokiais žodžiais, rodos, Lietuvos meno pasaulio nuotaikas atspindi Gediminas Storpirštis. Žinomas Lietuvos teatro ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas bei vienas didžiausių dainuojamosios poezijos puoselėtojų neslepia, jog muzika šiuo laikotarpiu – kaip niekad aktuali.
Atneša svarbią žinią
Rugsėjo 9 d. įvykusio ir filmuoto koncerto metu prisijungė naujas projekto solistas G. Arbačiauskas. Jis įsitikinęs, kad bardų dainos skleidžia ypatingą žinią klausytojams.
„Kalbant apie savo atliekamus kūrinius, jie yra apie jausmus, žmogiškumą ir suvokimą, kodėl mes čia esame. Žmogus ne tik pilnas žinių, bet ir santykio su pasauliu, o žmogiškumas yra didesnė vertybė, kai turime santykį su kitais. Bardų dainos turtingos savo turiniu, jos atneša žinią, todėl tas turinys ir vertas dėmesio. Dainose amžinos vertybės įgauna naujų spalvų“, – pasakoja atlikėjas. G. Arbačiauskas dar sutinkamas kitoje ansamblio „Lietuva“ programoje – koliažinėje operoje „Mažvydas“, kurioje pagrindinį Mažvydo vaidmenį dalijasi su teatro legenda Vladu Bagdonu.
„Daina yra reikalingiausias mūsų kultūroje ženklas, kuris jungia ir padeda, o kiekvienas laikas atneša šiek tiek kitokį dainų kalbėjimą. Mes turime unikalų ir be galo didžiulį kultūrinį palikimą. Bardų žanras sutinka tiek su tautiniais instrumentais, tiek ieškant sąlyčio su liaudies dainomis. Ar tai būtų V. Kernagis, ar V. Povilionienė – seniausia dainuojamoji poezija yra liaudies, tautinės dainos, kurios turi skambėti, kurios vis dar per mažai įvertinamos“, – papildo G. Storpirštis.
Jungtinės programos „Dainuoju Tau gyvenimą“ kūriniais bei įdomiu, naujai aranžuotu skambesiu džiaugiasi trečiasis projekto solistas, dainuojantis aktorius ir vienas iš „Aktorių trio“ narių S. Bareikis.
„Kai kuriame projektus, nebūdingus bardiniam variantui, išgirstame labai įdomiai suskambančią muziką. Mano supratimu, ansamblis „Lietuva“ yra stiprus kolektyvas, su kuriuo galima ieškoti ir atrasti. Bandome jungti autorines dainas su tautiniu paveldu – šitaip perkuriame savo dainas. Net jei ir buvo baimių projekto sumanyme, turėjome tikslą sutelkti publiką, kuri visą laiką įdėmiai klausė mūsų koncerto, o finale įgavo daugiau ritminių dalykų. Man, kaip teatralui, tai atrodo teisinga reakcija.“
Atgarsiai po pasirodymų
Po įvykusios koncerto „Dainuoju Tau gyvenimą“ premjeros didžioji dalis klausytojų atpažino poetų kūrinius ir dainavo kartu su atlikėjais. Publikos dėmesį patraukė ir „Lietuvos“ orkestro dirigentas dr. Egidijus Kaveckas, kurio energingus mostus ir charizmą buvo galima išvysti pačiame scenos priekyje. Koncerto svečiai labiausiai liko nustebinti unikaliu, dar niekur negirdėtu dainų skambesiu.
„Esu girdėjęs daug variacijų ir sąstatų, bet tai skambėjo ypač artimai, organiškai, įdomiu formatu. Iš esmės projektas pavyko, ir man atrodo, kad būtų naudinga dar kartą su juo apvažiuoti Lietuvą. Tikrai paliko gerą įspūdį, ypač ansamblio choras ir jo lygis. Patiko, kad dainos derinamos temiškai su tautiniais intarpais. Viskas labai gražiai suskambėjo“, – po koncerto Vilniuje teigiamais įspūdžiais dalinosi aktorius ir atlikėjas Jokūbas Bareikis.
„Kai turėjome šio koncerto premjerą, pastebėjau, jog publika ir ašarą nubraukdavo, ir reaguodavo į dainas, galiausiai įsitraukdavo bei patys kartu dainuodavo su atlikėjais. Matyt, kažkas užkabino, kažkas palietė jų širdis. Šį kartą dar labiau koncentruojamės į muziką ir žodžius, kaip sakant, į tą bardiškąją pusę, kuri spalvinga savo repertuaru ir aranžuotėmis. Žinoma, pokyčių programai įneša ir naujas solistas G. Arbačiauskas, pats koncertas vyksta jaukioje, dvasingoje aplinkoje – Šv. Kotrynos bažnyčioje“, – pasakoja programos „Dainuoju Tau gyvenimą“ režisierius, žinomas choreografas Donatas Bakėjus.
Jungtiniame projekte atpažįstamos dainos kaip „Aš mylėjau tave tau nežinant“, „Artistai“, „Langai“, „Chrizantemos“, „Ruduo“ ar staiga įsipynusi „Rūta žalioji“ atsiskleidžia visai kitomis spalvomis: aranžuotėse dominuoja tokie instrumentai kaip kanklės, skudučiai ar lumzdeliai, įsipina sutartinių atgarsiai ir tautiniai motyvai, nuolat pereinantys į šiuolaikinį skambesį.
Koncertinėje programoje bardų dainas aranžuoja keturi Lietuvos kompozitoriai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis ir naujai prisijungęs Marius Salynas. A. Kulikauskas dar žinomas kaip dainų atlikėjas, kartu su ilgamečiu bendražygiu maestro Vytautu Kernagiu įkūręs „Dainos teatrą“, ilgai dirbęs su „Keistuolių teatro“ aktoriais. Kompozitorius, lektorius S. Mickis taip pat aranžuoja kūrinius „Keistuolių teatrui“. Dar vienas įžymus kompozitorius A. Žvirblys muziką kūrė ansamblio „Lietuva“ muzikiniam spektakliui – misterijai „Dievai ir žmonės“.
KŪRYBINĖ GRUPĖ:
Režisierius – Donatas Bakėjus
Aranžuotojai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis, Marius Salynas
Bardai: Saulius Bareikis, Gediminas Storpirštis, Giedrius Arbačiauskas
Valstybinio ansamblio LIETUVA choras ir orkestras
Solistai: Dovilė Kazonaitė, Ieva Filipkauskaitė
Dirigentas ir orkestro vadovas – dr. Egidijus Kaveckas
Vyr. chormeisteris – Algimantas Kriūnas
Meno vadovas – Giedrius Svilainis
Galerija:
Komentarai