fbpx

Koncertinė programa „Iš muzikos lobyno“ įtraukta į Veliuonos vasaros muzikos festivalį

Koncertinė programa „Iš muzikos lobyno“ įtraukta į Veliuonos vasaros muzikos festivalį
Data:2023-06-15
Autorius: Ansamblis Lietuva

Ar tokie kompozitoriai kaip Žoržas Bize, Morisas Ravelis, Gabrielius Fore ir Richardas Štrausas būtų galėję įsivaizduoti, kad jų kūriniai bus atliekami Lietuvos nacionaliniais instrumentais, tokiais kaip lamzdelis, birbynė, skudučiai ar kanklės? Koncerte „Iš muzikos lobyno“ išgirsite visais šiais instrumentais grojantį valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestrą, kuris birželio 17 d. 19 val. atvyksta į Veliuonos vasaros muzikos festivalį.

Šį šeštadienį muzikinė programa kviečia klausytojus į Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Ansamblis šalia savo projektų, sulaukusių didžiulio žmonių palaikymo ir susidomėjimo, rengia ir solinius orkestro pasirodymus, specialiai įtraukdami vienus ryškiausių pasaulyje, jau klasika tapusius kūrinių opusus, kad parodytų savo autentiškumą bei technines galimybes. Išskirtiniu atlikimu kūriniai įgauna naują skambesį ir unikalumą, o programa „Iš muzikos lobyno“ – puiki proga peržengti nusistovėjusį stereotipą, kad ansamblio repertuaras – tik liaudies muzikos ar šokių atlikimas. Šią programą „Lietuvos“ nacionalinių instrumentų orkestras atlieka kartu su sopranu, TV projekto „Lietuvos balsas“ finaliste Ilona Pliavgo, orkestro solistais Rūta Raginyte (lumzdelis) ir Arvydu Jankumi (birbynė). Koncerto programos dirigentas – birbynės virtuozas Vytautas Kiminius.

Pasaulyje Lietuvos vardą garsinantis V. Kiminius žinojo, kad su ansambliu laukia įdomi patirtis. Jis džiaugiasi, kad jo ir „Lietuvos“ atlikėjų ambicijos sutampa.

„Norėjau pamėginti kažką naujo ir tuo pačiu pasidalinti savo žiniomis su muzikantais. Kadangi man svarbus šių instrumentų egzistavimas, koncertu noriu įnešti orkestrui naujų vėjų. Nors „Lietuvos“ orkestrą puikiai žinau, tačiau dar neteko su juo groti solo ar jam diriguoti. Labai džiugu, kad atsiranda bendraminčių, kurie ryžtasi groti sudėtingus klasikos kūrinius nacionaliniais instrumentais. Kuo daugiau ties tuo bus dirbama, tuo muzika bus kokybiškesnė, įvairesnė ir vis labiau stebinanti, maloni klausytojui.“

Projekto idėjos autorius mano, kad premjera „Iš muzikos lobyno“ – dar viena proga peržengti stereotipus ir iš naujo pažinti lietuviškus instrumentus, jų unikalumą bei plačias skambesio ribas.

„Repertuaras, kurį šiuo metu ruošiame kartu su „Lietuvos“ orkestru, yra iš simfoninio orkestro pasaulio. Tokie kompozitoriai kaip G. Bizet, R. Strauss, M. Ravel rašė specialiai simfoniniam orkestrui, o nacionalinių instrumentų orkestras juos prisitaikė sau. Įdomiausia man tai, kad medžiaga kaip ir ta pati, bet priemonės kitos. Spalvų ieškojimas, technikos parinkimas… Besiruošdamas aš, kaip dirigentas, susidarau sau simfoninio orkestro garsinį paveikslą, o štai čia viską reikia perteikti kitaip. Labai įdomu“, – teigia V. Kiminius.

„Kaskart su malonumu leidžiuosi į tokias muzikines keliones, o ansamblis nuolat stebina klausytojus. Visgi tokie projektai – nemenkas iššūkis „Lietuvos“ orkestrui ir, be abejo, aranžuotojams. Kadangi atliekami kūriniai yra klasikinės muzikos šedevrai, išgirstame juos apipintus netikėtomis intonacijomis bei spalvomis“, – antrina solistė I. Pliavgo.

Atlikėjai:

Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ orkestras
Vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas
Meno vadovas – Giedrius Svilainis
Vadovė – Edita Katauskienė

Solistai – Ilona Pliavgo (sopranas), Rūta Raginytė (lumzdelis), Arvydas Jankus (birbynė)
Kūrinius orkestrui aranžavo – Rūta Raginytė ir Arvydas Jankus
Koncerto programos dirigentas – Vytautas Kiminius

Programa:

1. G. Bizet „Entr‘acte from Carmen“
2. J. Massenet „Meditation from „Thaïs”
3. G. Bizet L‘Arlesienne Suite No. 2; „Farandola“
4. R. Strauss „Morgen“ op. 27. Nr. 4
5. C. Debussy „La fille aux cheveux de lin“
6. J. W. Kalliwoda „Morceau de salon“ op. 228
7. G. Faure „Pavane“ op. 50
8. J. Offenbach „Les oiseaux dans la charmille“ (les contes d‘Hoffmann)
9. A. Schönberg „Notturno for strings and harp“
10. M. Ravel „Bolero“


Komentarai