Paramos Ukrainai koncerte – muzikos terapija ir dėmesys psichologinėms traumoms

Paramos Ukrainai koncerte – muzikos terapija ir dėmesys psichologinėms traumoms
Data:2022-05-12
Autorius: Ansamblis Lietuva

„Mes šiandien galime džiaugtis ir dėkoti likimui, kad gyvenam po taikiu dangumi. Ukrainoje vyksta žiaurus žūtbūtinis karas, jie didvyriškai gina savo laisvos šalies vientisumą ir nepriklausomybę. Todėl, jei tik galim, padėkim“, – kaip ir daugelis mūsų, jautriai šių dienų įvykius išgyvena Giedrius Arbačiauskas. Žinomas aktorius kartu su ansambliu „Lietuva“ bei tarptautinio lygio pianistu, iš Odesos kilusiu Aleksėjumi Botvinovu kviečia į paramos Ukrainai koncertą „Après un rêve“, kuris įvyks gegužės 13 d. Kaune, VDU didžiojoje salėje. Renginio metu bus renkamos lėšos nuo karo nukentėjusioms ir prievartą patyrusioms aukoms bei jų psichologinei pagalbai.

„Karo zonoje nušluoti ištisi miestai, daugybė sužeistųjų, žmonės neteko namų ir stogo virš galvos. Trūksta maisto, medikamentų ir kitų būtiniausių dalykų. Net ir nedidelė pagalba svarbi, nes iš daugelio mažų dalykų susideda dideli. Svarbus ir meno kūrėjų balsas, tvirtai ir drąsiai skambantis – mes kartu, nepamirštam ir nepaliekam Jūsų. Mes su Jumis, mes stiprūs drauge. Mes nugalėsim“, – teigia G. Arbačiauskas.

Paramos koncertas skirtas Lietuvoje jau gyvenantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos ir juos priglaudusiems lietuviams bei prisidedantiems savanoriams. Į renginį jie kviečiami nemokamai, visi kiti gali įsigyti bilietus ar paaukoti bilietų platintojų svetainėje.

Vieta parodyti rūpestį

Kaip žinia, tokias paramos iniciatyvas ir rodomą dėmesį ypač vertina ukrainiečiai bei daugiausiai laiko su jais praleidžiantys savanoriai.

„Pirmiausiai tai vieta, kur pagalbos prašantys ir pagalbą teikiantys žmonės gali susitikti kartu, visai kitoje aplinkoje. Tai dar viena proga padėkoti savanoriams už jų dovanojamą laiką, kartu motyvuojant tęsti savanorystę. Tai dar viena proga pasakyti ukrainiečiams – Jūs mums rūpit“, – sako Lietuvos „Carito“ veiklų koordinatorė Vaida Matusevičiūtė.

Pasak Vaidos, šiandien savanorių nuotaikos, kaip ir ukrainiečių, labai įvairios. Kuo intensyvesnė veikla, tuo labiau ji pakylėja ir suteikia motyvacijos padėti.

„Teikti pagalbą sekasi gerai. Nors susiduriame su tam tikrais iššūkiais, bet savanoriai nuolat komunikuoja su savanorių koordinatoriumi, tad visus neaiškumas stengiamės išsiaiškinti einamuoju laiku. Savanoriai noriai padeda, maloniai bendrauja su ukrainiečiais, stengiasi atsakyti į visus jiems rūpimus klausimus, nors pagal konkrečią savanorystę nebūtinai jiems tai priklauso“, – pasakoja Lietuvos „Carito“ atstovė.

Muzika kaip terapija

Žymus pianistas iš Ukrainos A. Botvinovas jau kuris laikas renka paramą, koncertuodamas įvairiose pasaulio šalyse. Virtuozas ne kartą viešai pasakojęs, kaip su muzikine veikla padeda savo tėvynainiams.

„Sulaukiu prašymų rengti koncertus bei žinučių, kad muzika žmonėms padeda išgyventi. Ji turi skambėti dar daugiau nei įprastai, kaip terapija sielai. Surenkame nemažai paramos ir stengiuosi daryti viską, kas mano valioje. Plyšta širdis, tačiau kartu džiugina toks nuoširdus palaikymas ir solidarumas Ukrainai“, – yra kalbėjęs A. Botvinovas, festivalio „Odessa Classics“ įkūrėjas ir vadovas.

Klasikinės muzikos gerbėjai vertina Botvinovą kaip vienintelį pianistą pasaulyje, kuris sudėtingąsias Bacho „Goldbergo variacijas“ yra atlikęs daugiau kaip 300 kartų. 2020 m. įteiktas Italijos riterio žvaigždės ordinas. Paramos koncerte „Après un rêve“ jis atliks ukrainiečių kompozitorių V. Silverstrovo, M. Skoryko, A. Karamanovo, taip pat F. Chopin‘o, J. Brahmso ir J. Freidlino kūrinius.

Kartu paramos renginyje dalyvaus ir pirmą kartą su A. Botvinovu koncertuos valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras, nacionalinių instrumentų orkestras ir solistai G. Arbačiauskas, Dovilė Kazonaitė, Ilona Pliavgo ir choreografė-šokėja Aušra Krasauskaitė.

„Bendras projektas su A. Botvinovu – nepaprastai įdomi pažintis. Atitinkamai pritaikėme savo repertuarą, pavyzdžiui, kūrinius iš koliažinės operos „Mažydas“ ar naujausios „Lietuvos“ orkestro programos „Bučinys iš Prancūzijos“, kurie kelia estetinį skonį bei atlikėjų lygį. Tiesa, šios prancūziškos muzikos premjerą pristatėme pirmomis karo įvykių savaitėmis, kai buvome labiausiai paveikti. Bet kiek teko girdėti atsiliepimų, žmonės iš koncerto išsinešė šviesą. Manau, jei ši muzika iš tikrųjų praskaidrins tų žmonių sudaužytas širdis, vien tuo pasieksime savo tikslą“, – įsitikinęs ansamblio „Lietuva“ vyr. dirigentas dr. Egidijus Kaveckas.

Nevalia priprasti prie karo

Koncertas simboliškai pavadintas pagal prancūzų kompozitoriaus Gabrielio Fauré kūrinį „Après un rêve“, kas lietuviškai reiškia „Nubudus iš sapno“. Šį kūrinį A. Botvinovas atliks kartu su ansamblio „Lietuva“ sopranu D. Kazonaite, raginančia nepriprasti prie vykdomo žiaurumo.

„Tokie koncertai svarbūs, kad visuomenė nepamirštų, nesusitaikytų su esama situacija, kad karas netaptų savaime suprantamu dalyku. Žmogus prie visko pripranta. Mes pripratome ir prie pandemijos, nors pradžioje visiems buvo ne mažesnis šokas, nei karas Ukrainoje. Tegul muzika pasėja viltį, uždega žmogiškumo, išminties, laisvės viltį. Visus kviečiu nesusitaikyti su beprotybe ir savo sielų šviesa nugalėti tamsą“, – į paramos Ukrainai koncertą kviečia D. Kazonaitė.

Renginį organizuoja Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centras. Surinktos lėšos bus skirtos teikti psichologinę pagalbą Ukrainos gyventojams, kurie nukentėjo nuo karo ir susiduria su panikos atakomis, psichologinėmis traumomis, mintimis apie savižudybę bei depresija, patyrė prievartą ar kitus sunkumus.

Paramos Ukrainai koncertas „Après un rêve“ vyks jau šį penktadienį, 19 val. VDU didžiojoje salėje. Nemokami bilietai ukrainiečiams ir jiems padedantiems: https://bit.ly/37WXRCp. Bilietus įsigyti ir aukoti galima čia: https://bit.ly/3873MVj.  

 


Komentarai