Renginio data: 2022-04-06
Renginio pradžia: 18:00 Renginio pabaiga: 19:10
Renginio vieta: Ukmergės kultūros centras
Renginio data: 2022-04-06
Renginio pradžia: 18:00 Renginio pabaiga: 19:10
Renginio vieta: Ukmergės kultūros centras
Ansamblis „Lietuva“ pristato jungtinį projektą su bardais Sauliumi Bareikiu, Giedriumi Arbačiausku ir Gediminu Storpirščiu – koncertą „Dainuoju Tau gyvenimą“. Ansamblio choras ir orkestras kartu su ilgamečiais dainuojamosios poezijos atlikėjais atliks gražiausias bardų dainas dar negirdėtame amplua. Poetų dainos, pritaikytos tautinių instrumentų aranžuotėms ir chorui, žada jaukius ir šiltų emocijų kupinus vakarus.
„Kai susijungia virpantys kanklių ir gitarų garsai, atrodo, visas gyvenimas it viena styga tampa jautriai užgaunamas. Turime dvi savitas kultūras – keliu sau uždavinį sujungti bardišką ramybę su ansamblietiška judraus choro nuotaika. Bardų vakaruose klausytojai linkę užsimerkti, įsiklausyti į žodžius, o čia dar turėsime ir vaizdą, ypatingas aranžuotes. Koncerto dainose liesis gyvenimo istorijos, tad kiekvienas ras sau tai, kas jam reikšmingiausia“, – programą apibūdina programos režisierius Donatas Bakėjus, dar žinomas kaip šokėjas, choreografas, buvęs Anželikos Cholinos trupės narys.
„Aš mylėjau tave tau nežinant“, „Artistai“, „Chrizantemos“ – tai tik dalis kūrinių, kuriuos dauguma iš mūsų dainuojame atmintinai. Šioje muzikinėje premjeroje atpažįstamos dainos atsiskleis kitomis spalvomis: aranžuotėse dominuos tokie instrumentai kaip kanklės, skudučiai ar lumzdeliai, įsipins sutartinių atgarsiai ir tautiniai motyvai, nuolat pereinantys į šiuolaikinį skambesį.
„Kai kuriame projektus, nebūdingus bardiniam variantui, išgirstame labai įdomiai suskambančią muziką. Dabar bendradarbiaujame su ansambliu „Lietuva“, ir čia daug kas priklauso nuo aranžuočių, partitūrų. Mano supratimu, tai stiprus kolektyvas, su kuriuo galima ieškoti ir atrasti. Bandome jungti autorines dainas su tautiniu paveldu – šitaip perkuriame savo dainas“, – projekto užkulisius atskleidžia S. Bareikis.
„Man su ansamblio kolektyvu patiko dirbti kitame projekte – koliažinėje operoje „Mažvydas“. Jie visi kūrybiški ir profesionalūs. Taip pat norisi atsinaujinti, kitaip atskleisti savo kūrybą, nenorėjau praleisti tokios progos sudalyvauti su talentingais žmonėmis. Laukia visiškai naujas skambesys, o man tai visada įdomu“, – sako G. Arbačiauskas, prie programos prisijungęs tik vėlesniuose koncertuose. Iki tol dalyvavo kitas solistas, vienas iš „Aktorių trio“ narių Olegas Ditkovskis.
Retas susimąsto, kad liaudies muzika tampriai susijusi su dainuojamąja poezija, t.y. bardiška kultūra. Tai susiję su reikšmingais Lietuvos istorijos periodais, kuriuos valstybinis ansamblis siekia perteikti profesionalioje scenoje. Bardų stilių galima sieti su XX a. pradžioje kilusiu kanklininkų sąjūdžiu, po kurio 7-tame dešimtmetyje, kaip svarbus alternatyvios kultūros reiškinys, ir išsivystė bardų judėjimas. Alternatyvioji jaunimo banga gyvavo pagrindinėse miesto gatvėse, kur draugai rinkdavosi pabendrauti, kartu pagroti gitara ir padainuoti apie gyvenimą. Augantis pasipriešinimas tarybinei ideologijai, drąsėjantis kritinis mąstymas ir laisvėjantis kūrybiškumas – visa tai atsispindėjo gatvės muzikos kultūroje. Paraleliai bardų gyvavimui atsirado dar vienas folkloro sąjūdis, nepriėmęs sovietinės sistemos vertybių.
„Tokie pokyčiai, vykstantys muzikos kultūroje, ir tokie istoriniai įvykiai, kaip Prahos pavasaris ar Romo Kalantos susideginimas, prisidėjo prie socialinio pasipriešinimo oficialiai sovietmečio kultūrai. Jaunimas reaguodavo jautriai, neturėdamas galimybių sekti pasaulio įvykius. Barduose svarbi istorija: kaip tu ją jauti, tokią išraišką ir renkiesi“, – pasakoja Gediminas Storpirštis – vienas didžiausių dainuojamosios poezijos puoselėtojų, Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainų autorius ir atlikėjas. G. Storpirštis įsitikinęs, kad kanklių ir gitarų sąskambis suteiks ypatingos emocijos, išreiškiamos projekte „Dainuoju Tau gyvenimą“.
Koncertinėje programoje bardų dainas aranžuoja net keturi Lietuvos kompozitoriai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis ir Marius Salynas. A. Kulikauskas dar žinomas kaip dainų atlikėjas, kartu su ilgamečiu bendražygiu maestro Vytautu Kernagiu įkūręs „Dainos teatrą“, ilgai dirbęs su „Keistuolių teatro“ aktoriais. Kompozitorius, lektorius S. Mickis taip pat aranžuoja kūrinius „Keistuolių teatrui“. Dar vienas įžymus kompozitorius Aras Žvirblys muziką kūrė ansamblio „Lietuva“ muzikiniam spektakliui – misterijai „Dievai ir žmonės“.
Nuotraukų autorius – Martynas Sirusas
Nuotraukos iš Šv. Kotrynos bažnyčios – Jurgita Kubilienė
Naujausių nuotraukų autorius – Martynas Vitėnas
KŪRYBINĖ GRUPĖ:
Režisierius – Donatas Bakėjus
Aranžuotojai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis, Marius Salynas
Bardai: Saulius Bareikis, Giedrius Arbačiauskas, Gediminas Storpirštis, Olegas Ditkovskis (dalyvavo pirmuosiuose koncertuose)
Valstybinio ansamblio LIETUVA choras ir orkestras
Solistai: Dovilė Kazonaitė, Ieva Filipkauskaitė, Ilona Pliavgo
VADOVAI:
Meno vadovas – Giedrius Svilainis
Vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas
Vyr. chormeisteris – Algimantas Kriūnas