Šiuolaikinės muzikos programoje nacionaliniais instrumentais – Z. Bružaitės premjera
Kaip praeitis įkvepia šiuolaikinį žmogų? Jau šį šeštadienį Vilniuje, Tarptautiniame šv. Jokūbo festivalyje skambės nauja ansamblio „Lietuva“ programa „Ludi Fortunae“, įkvėpta viduramžių bei didingojo baroko. Šiuolaikinės muzikos koncerte – net triju lietuvių moterų kompozitorių Zitos Bružaitės, Jurgitos Mieželytės ir Ramintos Šerkšnytės kūriniai, kuriems unikalų skambesį suteiks nacionaliniai instrumentai. Sakralinė programa Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje žada ypatingą staigmeną – pirmą kartą viešumoje bus pristatyta ir pasaulinė Z. Bružaitės kūrinio premjera „Ludi Fortunae“.
„Įspūdis po repeticijų geras. Unikaliai skambantys „Lietuvos“ atlikėjai ir būsimos premjeros vedliai – meno vadovas Giedrius Svilainis, choro vadovas Algimantas Kriūnas ir visą kompoziciją vedantis vyr. dirigentas Egidijus Kaveckas tai daro jautriai – taip kaip užprogramuota natose ir mano girdėjimuose. O savijauta tokia, kokia būna prieš premjeras – su padidėjusiu pulsu ir virpuliu, kurio, regis, niekada nenugalėsiu ir iš jo neišaugsiu“, – pasakoja Z. Bružaitė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė.
Šiuolaikinė lietuvių moterų kompozitorių programa „Ludi Fortunae“ – tai novatoriškas žvilgsnis į praeitį ir nūdienos atradimus. Sakralinę muziką šiuolaikiškai interpretuos ansamblio „Lietuva“ choras ir tautinių instrumentų orkestras, vadovaujamas naujojo vyr. dirigento dr. E. Kavecko.
Lemties žaidimai
Programoje „Ludi Fortunae“ (liet. lemties žaidimai) – kiekvienam atpažįstamos nuotaikos, kurias anksčiau ar vėliau išgyvenam. Praeitis šiandieninį žmogų įkvepia pajusti ne tik gyvenimo grožį, bet ir trapumą, materialaus prado laikinumą ar nuolatines grumtynes su savo aistromis ir ydomis.
„Poeto Kazimiero Sarbievijaus eilėraščiuose atradau trapios būties grožį, darnų žmogaus sielos santykį su Dievu, kas ir atvedė mane prie būsimo kūrinio. Šešių dalių vokalinio – instrumentinio kūrinio puslapiuose norėjau, kad suskambėtų poeto metaforos, o Aukščiausiojo šlovinimas ir Lietuvos gamtos garsinis kilimas būtų audžiamas iš choro ir lietuvių liaudies instrumentų skambesio”, – patirtimi dalinasi Z. Bružaitė. Jos kūriniu „Ludi Fortunae“ buvo pavadintas ir visas ansamblio „Lietuva“ koncertas.
Pasak žinomos kompozitorės, kiekvieno kūrinio paleidimas į pasaulį svarbus. Šįkart pasaulinę premjerą„Ludi Fortunae“, atliekamą išskirtinai skambančiais nacionaliniais instrumentais, įsivaizduoja tik bažnytinėje auroje.
„Nors kūrinys remiasi ne liturginiu tekstu, tačiau jo skambesio kitoje – ne bažnytinėje erdvėje, neįsivaizduoju. Šią kompoziciją vadinu giesmių ciklu ir kurdama galvojau, kad ateityje kūrinys galėtų skambėti ne tik kaip vientisas ciklas, bet ir atskiromis dalimis, atliekamomis tarp kitų nedidelių kūrinių. Ši kompozicija nėra sudėtinga ar įmantri savo muzikiniu žodynu, tačiau labai svarbu joje suvesti į vieną liniją muzikinės ir literatūrinės minties kontūrus, pasimėgauti pauze, stabtelėjimu, garso aidu.”
Džiaugiasi bendru darbu
Šiuolaikinės muzikos programos sumanytojai G. Svilainis ir E. Kaveckas įsitikinę – darbas su tokiais lietuvių kompozitoriais gali atnešti puikių rezultatų.
„Kaip ir kitos šios programos kompozitorės, Z. Bružaitė labai talentinga, jos kūryba melodinga, nuostabiai klausosi. Mums tikras džiaugsmas, kad užgimsta nauji kūriniai, specialiai rašyti mūsų sudėčiai, ir kad mes juos galim pristatyti. Tuo pačiu kūrinį šiltai priima mūsų ansamblio atlikėjai. Manau, jog klausytojui jis taip pat bus artimas. Bažnyčioje premjera turėtų suskambėti puikiai“, – įspūdžiais dalinasi vyr. dirigentas E. Kaveckas.
Pasak kompozitorės Z. Bružaitės, tai jau ne pirmas kartas, kuomet ji noriai bendradarbiauja su ansambliu „Lietuva“.
„Dar ir dabar šviesiai prisimenu prieš daugiau kaip dešimt metų kūrybinį susidūrimą su „Lietuva“. Tuo metu su kompozitore Nijole Sinkevičiūte kūrėme muziką spektakliui „Žvejų dainos“. Nors mano kūrybos lagamine esama atskirų kūrinių, kuriuose dominuoja lietuvių liaudies instrumentai, tačiau tai buvo pirmasis didesnis bandymas susieti instrumentinę, vokalinę muziką ir šokį. Tuo metu aš atradau labai daug naujų spalvų, idėjų, ir galima sakyti, kad būtent ši premjera padarė įtaką naujiems kūriniams, kuriuose vis sugrįžtu prie lietuvių liaudies instrumentų skambesio.“
Šiuolaikinė lietuvių moterų kompozitorių programa „Ludi Fortunae“ buvo kuriama bei plėtojama bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga.
Rugsėjo 11 – spalio 26 dienomis po Lietuvą pasklis Valstybinio choro „Vilnius“ inicijuoto ir jau vienuoliktą kartą organizuojamo Tarptautinio Šv. Jokūbo festivalio renginiai – 13 koncertų skambės Panevėžyje, Kaišiadoryse, Molėtuose, Alytuje ir Vilniuje. Festivalis dedikuojamas 2021 m. paskelbtiems Šv. Jokūbo metams ir Dominikonų ordino įkūrėjui – Šv. Dominykui. Nepaisant sudėtingų iššūkių, organizatoriams pavyko suburti atlikėjus ir kolektyvus iš Lietuvos bei užsienio, parengti kūrinių premjeras, pristatyti sodrią, žanrų, stilių ir epochų įvairovės kupiną programą.
Festivalį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
RENGINYS: https://www.chorasvilnius.lt/renginis/ludi-fortunae-valstybinis-dainu-ir-sokiu-ansamblis-lietuva/
Komentarai