V. Bagdonas: buvau kaip žiūrovas, pamatęs brolių Liumjerų „traukinį“
„Pasijutau kaip tie pirmieji žiūrovai, pamatę atvažiuojantį traukinį iš brolių Liumjerų filmo „Traukinio atvykimas į stotį“. Net nesitikėjau tokio įspūdžio, bet buvo išties paveiku“, – pirmieji aktoriaus Vlado Bagdono žodžiai po misterijos „Dievai ir žmonės“ turo uždarymo Vilniuje, „COZY by Siemens arena“.
Penktadienio vakaras valstybiniam ansambliui „Lietuva“ tapo maloniai įsimintinas – į paskutinį šių metų „Dievai ir žmonės“ spektaklio pasirodymą sostinėje atvyko būrys svečių, daug girdėjusių apie šį archajišką spektaklį. Analogų Lietuvoje neturintis pastatymas jau spėjo pelnyti žiūrovų simpatijas ir patraukti tokius žmones kaip aktorių V. Bagdoną, dainininką Vilių Alesių, Seimo narį Lauryną Kasčiūną, Etninės kultūros globos Tarybos pirmininkę ir mokslų daktarę Dalią Urbanavičienę bei vieną garsiausių operos solistų, Seimo narį Vytautą Juozapaitį, kuris į misteriją atvyko kartu su žmona Egle Juozapaitiene ir kitais kolegomis.
Nesuskaičiuojami „D“ ir energija
„Turiu pripažinti, kad spektaklis buvo įspūdingas, vien jau tas erdvės sutvarkymas, video projekcijos, nežinau, kiek tų „D“ buvo galima apčiuopti (dimensijų – autorės pastaba). Atvirai pasakius, geriausios vietos tos, kur atiduodama ypač daug energijos. Kartais to pas lietuvius pristinga, o čia didžioji dalis kūrinių tarsi atskleidžia kitą, energingesnę mūsų tautos pusę“, – pasakojo V. Bagdonas, garsus Lietuvos ir Rusijos teatro, kino bei televizijos aktorius ir dainininkas.
V. Bagdonas į misteriją atėjo norėdamas artimiau susipažinti su komanda, mat netrukus prasidės naujo ansamblio pastatymo repeticijos – jis atliks pagrindinį vaidmenį valstybinio ansamblio „Lietuva“ premjeroje „Mažvydas“.
Žinoma asmenybė pelnė daugybę apdovanojimų, tarp kurių – Šanchajaus kino festivalio prizas už geriausią vyro vaidmenį filme „Dirigentas“, Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, o 2019 m. V. Bagdonas buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi už nuopelnus teatro menui.
V. Juozapaitis: seni ansamblio gerbėjai to nepažintų
Pasak V. Juozapaičio, tai jau ne pirmas kartas, kuomet ansamblis „Lietuva“ stebina aukščiausio lygio programomis.
„Tai nebėra ta „Lietuva“, kuri tik dūduoja, tai – aukščiausio lygio teatras su pilna atributika, pilna trupe aktorių, dainininkų ir šokėjų. Seni ansamblio gerbėjai turbūt nepažintų ir net nesuprastų, kas čia per kolektyvas su nauju žanru. Nors buvo bandoma sakyti, jog jie yra tarybinio ansamblio tęsinys, ar daryti pertvarkas ministerijos lygiu, po tokių spektaklių turėtų būti gėda taip kalbėti. Be abejo, tai edukacinė programa, tinkanti jaunimui, vaikams ir visiems kitiems“, – po misterijos kalbėjo seimo narys, garsusis Lietuvos baritonas, pedagogas, televizijos veikėjas ir Lietuvos Nacionalinės premijos bei visų pagrindinių muzikos ir teatro apdovanojimų laureatas.
Paklaustas apie įsimintiniausią „Dievai ir žmonės“ sceną, V. Juozapaitis neslėpė jautrių išgyvenimų.
„Patiko vaikučių scena. Aš kaip senstantis senelis, va ašarėlė vos neištryško, ir tas jų augimas… Labai daug simbolių, labai daug tikrų teatrinių metaforų, kurios verčia ne tik žiūrėti, bet mąstyti net ir išėjus. Šiuolaikinės priemonės, tas bytas su visiška archaika, pagonybės šaknimis – fantastiška interpretacija, o teatre daug kas galima. Aš tikrai džiaugiuosi, kad tą pamačiau, ir jeigu bus galimybė kažką pakviesti, visada tai darysiu. Šiam kolektyvui linkiu kuo ilgiausių gyvenimo metų“ – sakė V. Juozapaitis ir sveikino kolektyvą su kūrybine sėkme.
Kiti svečių įspūdžiai ir Čiurlionio finalas
Po muzikos ir šokio spektaklio Vilniuje dauguma svečių viešai pasisakė ir socialiniuose tinkluose.
„Nuostabi misterija „Dievai ir žmonės“ – viskas tikra, gilu, daugybė atpažįstamų ženklų, ir ne tik iš senosios lietuvių pasaulėjautos… Vien ko vertas finalas su Čiurlionio „Karalių pasaka“!“, – asmeninėje Facebook paskyroje rašė Lietuvos etnomuzikologė, humanitarinių mokslų daktarė, Vilniaus „Romuvos“ vaidilė ir Etninės kultūros globos Tarybos pirmininkė D. Urbanavičienė.
Misterijoje dalyvavo ansamblio „Lietuva“ choras ir šokėjai kartu su kviestiniais muzikos, šokio ir teatro atlikėjais (tarp jų – aktorius Valentinas Krulikovskis ir dainininkė Rasa Serra). Pagrindinius vaidmenis spektaklyje įkūnijo ansamblio šokėjai Greta Frolovaitė ir Adomas Čėpla. Programos režisierė – Leokadija Dabužinskaitė, Prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Misterijoje skambėjo originalūs kompozitorių Lino Rimšos ir Aro Žvirblio kūriniai. Modernaus šokio choreografiją kūrė garsus Latvijos dainų švenčių choreografas, šiuolaikinio šokio mokyklos „Dzirnas” įkūrėjas Agris Danilevičs, taip pat šiuolaikinio šokio choreografės Agnė Rickevičienė, Sandra Muningytė – Domingo, režisierė Leokadija Dabužinskaitė ir šokių varžybų prizininkas Dainius Biskis.
Misterijos „Dievai ir žmonės“ premjera buvo rodoma 2019 m. pavasarį ir jau tada surinko pilnas sales žiūrovų. Šį rudenį spektaklis sugrįžo į valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ repertuarą ir pasirodė Kaune, Šiauliuose, Alytuje, o penktadienį turą užbaigė Vilniuje. Programą numatoma tęsti ir 2020 m. rudenį.
Jau greitai valstybinis ansamblis „Lietuva“ specialiai Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga pristatys naują projektą – koliažinę operą „Mažvydas“, sukurtą pagal Justino Marcinkevičiaus dramą. Programos režisierius – Kęstutis Stasys Jakštas, sukūręs nemažai vaidmenų kino ir teatro scenose.
Be V. Bagdono, pagrindinių veikėjų gretose atsidurs muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ nugalėtoja Monika Marija, dainininkai Mantas Jankavičius ir Rokas Laureckis, operos solistės Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Joana Gedmintaitė (sopranas) ir kiti.
Premjera įvyks kovo 11 d. Vilniuje, Nacionaliniame operos ir baleto teatre, o vėliau pasirodys ir kituose Lietuvos miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje ir Mažeikiuose.
Projekto globėjas – J. E. Prezidentas Valdas Adamkus.
Komentarai