fbpx
performer

Renginio data: 2023-05-25

Renginio pradžia: 19:00   Renginio pabaiga: 20:30

Renginio vieta: Šv. Kotrynos bažnyčia, VilniusŠiemet, Vilniui švenčiant 700 metų iškilmes, yra minimas dar vienas labai svarbus jubiliejus – Izraelio valstybės 75-osios Nepriklausomybės metinės. Tai reikšmingos sukaktys, todėl siekiant įprasminti jų istorinę atmintį, gegužės 25 dieną šv. Kotrynos bažnyčioje skambės kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurta „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės”.

Naujai aranžuotą kūrinį atliks net du orkestrai – Vilniaus m. savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ orkestras. Drauge su jais gros kviestiniai muzikantai iš Lietuvos ir Izraelio, dainuos žymus litvakų tenoras Rafailas Karpis. Jungtiniam kolektyvui diriguos Modestas Barkauskas.

„Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” – tai 15 dalių muzikinė kelionė, kurios metu klausytojai skries laiku ir per muzikinę prizmę susipažins su svarbiausiomis Izraelio ir Lietuvos istorijos akimirkomis. Šio kūrinio atlikimas Vilniaus miesto 700 metų jubiliejinėje programoje ir tuo pačiu Izraelio valstybės pasveikinimas su 75-uoju gimtadieniu yra labai prasmingas, nes penktoji šios šiuolaikinės simfonijos dalis yra Gedimino sapnas, o 10 ir 11 dalys pasakoja apie Izraelio valstybės atkūrimą 1948 metais.

Tai labai simboliška, nes švęsdami Vilniaus 700 metų jubiliejų, mes prisimename Gedimino laiškus, kuriuose Lietuvos Didysis Kunigaikštis į besikuriantį miestą pakvietė Europos amatininkus bei pirklius, su kuriais mūsų šalyje pradėjo kurtis ir pirmosios žydų bendruomenės. Ilgainiui Vilnius tapo labai svarbiu Europos žydų kultūros ir religijos centru, todėl buvo pramintas Šiaurės Jeruzale. Žydai šimtmečiais Lietuvoje kūrė gerbūvį ir jų istorija glaudžiai persipynė su lietuvių istorine patirtimi. Neišvengiamai šiuolaikinėje simfonijoje bus paliesta ir mūsų šaliai labai jautri Holokausto tema, įprasminant skaudžias patirtis kaip pamokas, kartu akcentuojant dabar Lietuvoje gyvenančių tautų vienybę ir šiltą tarpusavio santykį, ypač aktualų kaimynystėje vykstančio karo kontekste. Vienybę įprasmins šviesus koncerto finalas.

„Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” buvo sukurta Holokausto 80-mečio proga, o šio unikalaus kūrinio premjera įvyko 2021 m. rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido dieną, LR Prezidento rūmų kieme. Renginys buvo tiesiogiai transliuojamas per LRT Plius: https://www.lrt.lt/mediateka/video/simfonija-is-siaures-jeruzales 

Izraelio Nepriklausomybės 75-mečiui skirtame koncerte pirmą kartą nuskambės nauja kūrinio aranžuotė, kurią papildys gausesnis lietuvių liaudies instrumentų skambesys. Analogų neturinčiame kūrinyje klasikinė muzika persipina su egzotiškomis Artimųjų Rytų melodijomis, lietuvių liaudies motyvais, klezmerio bei džiazo elementais. Tai šiuolaikiškas, bet tuo pačiu ir archajiškų muzikos atspalvių turintis projektas, kuriame didingai skamba senoviniai hebrajiški ragai šofarai, o į orkestro skambesį subtiliai įsiliejančios kanklių, birbynių ir lumzdelio melodijos persipina su lietuvių ausiai retai girdėtų Artimųjų Rytų muzikos instrumentų garsais.

Atlikėjai:
Vilniaus m. savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis orkestras
Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ orkestras
Modestas Barkauskas – dirigentas
Rafailas Karpis – tenoras
Yaron Cherniak (Izraelis) – Persijos taras, sazas ir Hurdy-Gurdy
Jievaras Jasinskis – trombonas, šofaras
Tadas Daujotas – šofarai
Viktorija Miškinytė – šofaras
Haroldas Parulis – klarnetas
Laurynas Lapė – trimitas
Andrius Rekašius ir Sigitas Gailius – perkusija

Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Vilnius 700, Izraelio ambasada Lietuvoje.