fbpx
#

Šiuolaikinė lietuvių moterų kompozitorių programa „Ludi Fortunae“

Kaip praeitis įkvepia šiuolaikinį žmogų? Nauja ansamblio „Lietuva“ programa „Ludi Fortunae“ – tai novatoriškas žvilgsnis į sakralinę muziką ir nūdienos atradimus.Programos aprašymas

Kaip praeitis įkvepia šiuolaikinį žmogų? Nauja ansamblio „Lietuva“ programa „Ludi Fortunae“ – tai novatoriškas žvilgsnis į sakralinę muziką ir nūdienos atradimus. Koncerte skambės net trijų moterų kompozitorių – Zitos Bružaitės, Jurgitos Mieželytės ir Ramintos Šerkšnytės kūriniai, inspiruoti viduramžių bei didingojo baroko. Sakralinės muzikos spalvas ir interpretavimo grožį atskleis ansamblio „Lietuva“ choras bei tautinių instrumentų orkestras, vadovaujamas dirigento dr. Egidijaus Kavecko.

Programa žiūrovams ruošia ypatingą staigmeną – pirmą kartą viešumoje skambės naujas Z. Bružaitės kūrinys „Ludi Fortunae“, reiškiantis lemties žaidimus. Kompozitorei įtaką padarė „Sarmatų Horacijumi“ praminto poeto Kazimiero Sarbievijaus tekstai, kuriuose galima rasti daug atradimų ir atsakymų šiuolaikiniam žmogui – apie gyvenimo trapumą, materialaus prado laikinumą, saiką, nuolatines grumtynes su savo aistromis, ydomis ir dorybės siekį.

„Sarbievijaus eilėraščiuose atradau trapios būties grožį, darnų žmogaus sielos santykį su Dievu, kas ir atvedė mane prie būsimo kūrinio. Šešių dalių vokalinio – instrumentinio  kūrinio puslapiuose norėjau, kad suskambėtų poeto metaforos, o Aukščiausiojo šlovinimas ir Lietuvos gamtos garsinis kilimas būtų audžiamas iš choro ir lietuvių liaudies instrumentų skambesio”, – sako Z. Bružaitė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė.

Kitas kūrinys programoje – lietuvių kompozitorės J. Mieželytės „O Ignis Spiritus Paracliti“, kuris 2007 m. chorinės muzikos konkurse „Vox Juventutis“ laimėjo net tris apdovanojimus. Autorę įkvėpė viduramžių bažnytinė muzika, lietuvių liaudies dainos, senoji ir šiuolaikinė poezija bei kitų kraštų kultūros. Kūrinio atsiradimą taip pat inspiravo „netikėta pažintis su šv. Hildegardos Bingenietės kūryba“. Pasak J. Mieželytės, tai įdomi galimybė „800 metų senumo tekstą perskaityti šiuolaikinio žmogaus akimis“.

Sakralinėje ansamblio „Lietuva“ programoje skambės ir R. Šerkšnytės „Aurei Regina Caeli“. Kūrinyje persipins savitas, neoromantiškas kompozitorės kūrybos pradas su viduramžiams būdinga išraiška.

„Puikūs Sarbievijaus eilėraščiai bei sakralumo ilgesys paskatino mane atsigręžti į bažnytinės muzikos tradiciją ir savaip „rekonstruoti“ kai kuriuos viduramžių bažnytinės muzikos – grigališkojo choralo bei organumo – bruožus“, – pasakoja kompozitorė R. Šerkšnytė, taip pat pelniusi Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premiją.

Šiuolaikinė lietuvių moterų kompozitorių programa „Ludi Fortunae“ buvo kuriama bei plėtojama bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga.Atlikėjai – valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras ir orkestras

Solistės – Dovilė Kazonaitė (sopranas), Ilona Pliavgo (sopranas), Aistė Benkauskaitė (mecosopranas)

Dirigentas ir orkestro vadovas – dr. Egidijus Kaveckas

Kompozitorės – Zita Bružaitė, Jurgita Mieželytė ir Raminta Šerkšnytė

Choro vadovas – Algimantas Kriūnas

Meno vadovas – Giedrius Svilainis

Šiuo metu nėra jokių renginių su šia programa

Visos programos